3 runda SMT      2024-04-28 11:15:00

Podsumowanie zakończenia sezonu SMT 2021
W piątek, 4 marca w Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach odbyło się uroczyste zakończenie sezon 2021 SMT.

Najlepszym załogom zeszłorocznych rozgrywek wręczono puchary.

Samochodowe Mistrzostwa Tychów to cykl imprez sportowych dla kierowców nie tylko z naszego miasta, organizowany przez Automobilklub Ziemi Tyskiej. Zasady są dość proste – osiem razy w roku uczestnicy spotykają się na torze testowym Fiat Chrysler Automobiles i rywalizują na wytyczonej tam trasie. Samochody startujące w zawodach są podzielone na klasy, w zależności od pojemności silnika, a tytuły są przyznawane tylko w ramach danej kategorii.

Mimo trwającej wciąż pandemii wszystkie osiem rund cyklu odbyło się zgodnie z planem – choć na pierwszych edycjach udział publiczności był ograniczony. Nie zniechęciło to jednak zawodników. Każda z rund mogła pochwalić się imponującą frekwencją.

Podczas piątkowej gali puchary dla zwycięzców w najmocniejszej kategorii – klasie 4 – po raz kolejny już odebrali Artur Kobiela i Kamil Wala. Obok nich na podium stanęli Rafał Wlazłowski i jego pilot Rafał Indyk, oraz Mateusz Masełko i Konrad Masełko – trzecia załoga ubiegłorocznych mistrzostw. W klasie 3 mistrzostwo wywalczyła załoga Przemysław Mendrek i Edyta Mendrek. Za nimi uplasowali się Dawid Tomala i Paulina Kempka oraz Aleksander Kołodziej i Paweł Hojdem.

Kolejna kategoria – klasa 2 – została w 2021 r. zdominowana przez Romualda Stasika i Grzegorza Pękalę. Statuetki za drugie miejsce odebrali Sebastian Mega i Michał Paciej, a trzecią załogą sezonu byli Szymon Gańczarczyk i Sławomir Parzyk. W klasie 1 triumfował Paweł Oślak z Michałem Kociołkiem. Kolejne pozycje zajęli Delfin Orłowski i Sławomir Raczek oraz Łukasz Semik i Krzysztof Wadas.

Oprócz klas 1-4, w SMT rywalizacja toczy się jeszcze w kilku innych kategoriach. Osobną klasyfikację mają samochody z napędem na tylną oś. Tytuł mistrzowski w klasie RWD wywalczył Daniel Strojek pilotowany przez Andrzeja Gulbę. Puchar za druga pozycję otrzymał Paweł Rączka, a na trzecim miejscu sklasyfikowano Michała Parzycha i Piotra Śliwę. W klasie Open 2WD najlepszą załogą sezonu byli Bartłomiej Gilewski i Krystyna Gilewska, a w kategorii Open 4WD najlepiej radzili sobie Michał Kareusz i Łukasz Dudzik.

W markowej kategorii CENTO (fiat cinquecento i seicento) na szczycie podium stanęli Wojciech Książek i Kamila Szczerba. Na kolejnych stopniach stanęli Michał Mucha z Karoliną Klytą oraz Adam Pawłowski. W klasie aut francuskich – PPC (peugeot i citroën) tytuł mistrzowski wywalczyli Marek Hohoł i Mariusz Szczepaniak, pokonując w rywalizacji Tomasza Sadkiewicza z Józefem Bielatem, oraz Mateusza Poznańskiego z Karoliną Sumerą. W klasie Retro, przeznaczonej dla aut zabytkowych mistrzami Tychów zostali Kamil Wioska i Jan Wioska. Wśród Gości – czyli zawodników z licencją motorsportową – najlepsi byli Piotr Żbikowski i Jakub Stupnicki.

W sezonie 2021 wprowadzono w SMT klasyfikację generalną dla samochodów z napędem na jedną oś. Mistrzem w tej nowej kategorii został Przemysław Mendrek pilotowany przez Edytę Mendrek. Tytuł wicemistrzowski przypadł Dawidowi Tomali i Paulinie Kempce, a trzecią pozycję zajęli Sebastian Butyński i Adrian Potępa.

Podsumowująca sezon gala była też okazją do uhonorowania zawodników reprezentujących barwy Automobilklubu Ziemi Tyskiej w innych dyscyplinach. Zwłaszcza kierowcy startujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska dali AZT powody do dumy. Druga pozycja Kajetana Świdra w klasie 2, mistrzostwo w klasie RallyN1 wywalczone przez Kamila Kawalca i trzecia pozycja Sebastiana Bojdoła w tej samej klasie, trzecie miejsce Andrzeja Kaczmarczyka w klasie PPC oraz drugie miejsce Piotra Żbikowskiego i Marcina Bieniaka w klasie Open 1 – te wszystkie osiągnięcia sprawiły, że AZT zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej ubiegłorocznych mistrzostw Śląska. Organizatorzy gali nagrodzili tez Oliwiera Korbelę za jego osiągnięcia w kartingu.

Uroczyste wręczenie pucharów w obecności przedstawicieli sponsorów, a zwłaszcza przedstawiciela sejmiku województwa śląskiego, było ostatecznym zakończeniem sezonu 2021. Dwa dni później na torze w Bieruniu odbyła się pierwsza runda tegorocznych Samochodowych Mistrzostw Tychów. Tak jak w ubiegłym roku SMT będą składać się z ośmiu rund rozgrywanych na torze FCA Poland.

Zima na torze w Bieruniu już się skończyła – w niedzielę 3 marca wystartował nowy sezon.